ZIEMASSVĒTKU ROTĀJUMU DARBNĪCA. 3. EPIZODE "KARTUPELIS"

 

RKTMC “Mazā Ģilde” pagrabstāvā, klūgu, meldru, dažādu pinumu, steļļu un tautisku segu ieskauti darbojas TLMS “Tīne” amatnieki. Ziemassvētku gaidīšanas laiks ir jūtami rosīgs – tiek gatavoti tautiski rotājumi, kuriem piemīt īpaša enerģētika. Rotājumi, kas gatavoti pašu rokām un kuros ielikta mīlestība, attīra telpu no nevēlamām enerģijām.

TMLS “Tīne” darbojas kopš 1976. gada un šogad atzīmēja savu 45 gadu jubileju. Šobrīd studijā darbojas aptuveni 30 dalībnieki. Studijā var apgūt tautas mākslas tradīcijas un senos amatus etnogrāfiskajā un jaunrades stilā – iemācīties pīt no saknēm, sloksnēm, klūgām un meldriem.

Iepriekšējās epizodēs Inese Zvejniece stāstīja par to kā no jūras meldriem var pagatavot pīnīti un Velta Pētersone meistarīgi no Gaujas meldriem pina čiekuru. Šodien TMLS “Tīne” Ziemassvētku rotājumu darbnīcā puzuri, kura viduci veido kartupelis, gatavo studijas vadītāja Līga Tulinska.

3. EPIZODI SKATIES ŠEIT:  https://youtu.be/d0JlAmyf1p4

Šo Ziemassvētku rotājumu sauc arī par saulīti. Kartupelī var sadurt salmus, niedres, salmenes, skaliņus un izrotāt tos ar lupatiņām, spalvām un dzīpariem. Vidzemē mēdz sadurt kartupelī salmus ar vārpām galos. Kurzemē savukārt kartupelī tiek sasprausti skaliņi, kuriem galā piesien zosu spalvu kušķīšus. Šo rotājumu var iekārt gan eglītē, gan izmantot kā mājas dekoru.

Nākamnedēļ skatieties noslēdzošo epizodi, kurā Agris Bērziņš moderatoram Uldim Ziediņam stāstīs par puzuriem. Savukārt, ja vēlaties apgūt senos pīšanas amatus, laipni aicinām pievienoties sirsnīgajam TMLS “Tīne” kolektīvam!

 

Kartupeli gatavoja Līga Tulinska

Moderators Uldis Ziediņš

Video nodrošina – SIA “Magic Nebula”

Video ar Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta atbalstu veidoja RKTMC “Mazā Ģilde”.