Jānis Lūsēns un Zigfrīds Muktupāvels valsts svētku tiešsaistes koncertā “Tautas laiks”

18. novembrī plkst. 20.00 RKTMC “Mazā Ģilde” Lielajā zālē Latvijas Republikas proklamēšanas 103. gadadienai veltītā tiešsaistes koncertā “Tautas laiks” muzicēs Jānis Lūsēns un Zigfrīds Muktupāvels. Mūzika un dzeja kā spēcinošs avots, kurā smelties spēku pārvērst pārdrošākos sapņus realitātē, stiprināt savu ticību un sajust lepnumu un mīlestību pret savu zemi un tautu. Abu mākslinieku radošais tandēms spilgti izteic komponistam Jānim Lūsēnam tik nozīmīgo latviskuma un patriotisma apzināšanos.

Koncerts būs vērojams ŠEIT :https://youtu.be/iwB9i-qSijA

un http://facebook.com/MazaGilde

Koncertā “Tautas laiks” būs dzirdamas Jāņa Lūsēna dziesmas, kuras komponists rakstījis Zigfrīda Muktupāvela balsij un, pateicoties mākslinieku kopdarbiem, liela daļa no tām iegūlušas tautas atmiņā. Komponista “Karoga dziesma” ar Raiņa vārdiem jau kļuvusi par tradicionālu Dziesmu svētku Latvijas karoga pacelšanas himnu un dziesma “Trīs zvaigznes” ar Māras Zālītes vārdiem – par sava veida neatkarības atgūšanas simbolu. Abu mūziķu 35 gadu sadarbības laikā tapuši neskaitāmi radoši projekti – koncertprogrammas, dziesmu cikli, uzvedumi, mūzikli un rokoperas. Arī šogad tapis jauns dziesmu cikls koncertprogrammai “Satikt Čaku”, kas veltīts dzejnieka Aleksandra Čaka 120. dzimšanas dienai.

Jāņa Lūsēna un Zigfrīda Muktupāvela sadarbība aizsākās tālajā 1985.gadā, kad Liepājas teātra uzvedumam “Māte un neitronbumba”, kurai Jānis Lūsēns rakstīja mūziku, vajadzēja galveno varoni – muzikālu un savdabīgu personību. Pēc uzveduma iestudēšanas, radošā sadarbība turpinājās. Zigfrīds Muktupāvels ieņēma stabilu vietu Jāņa Lūsēna Liepājas ansamblī “Neptūns” un vēlāk grupā “Zodiaks”, ar kuru muzicējot tika sasniegti ievērojami panākumi: festivālā “Liepājas Dzintars” iegūtas gan Grand Prix, gan augstās pirmās vietas, gan īpašo viesu statuss.

Zigfrīda Muktupāvela dziedātāja karjerai nozīmīga bija dalība festivālā “Jūrmala 88”, kurā tika iegūta 2. vieta, izpildot Jāņa Lūsēna dziesmu ar Imanta Ziedoņa vārdiem “Tautas laiks”.

Nākamā sadarbība bija rokoperā “Kaupēn, mans mīļais”, libreta autore Māra Zālīte. Darbs tika iekļauts Latvijas kultūras kanonā. Abu mūziķu radošais ceļš turpinājās muzikāli teatrālā koncertuzvedumā “Mistērijā par sapni un mīlestību”, koncertuzvedumā “Violets” ar Austras Skujiņas dzeju, kā arī “Leļļu operā”, kurā Zigfrīds atainoja meistaru Karlo.

Zigfrīda Muktupāvela balsij Jānis Lūsēns uzrakstījis dziesmu ciklu “Zelta sirds” ar Kārļa Skalbes dzeju. 2015. gadā tika radīts dziesmu cikls “Kad mīlestība dzimst” Ziemassvētku laikam.

Koncertu “Tautas laiks” ar Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta atbalstu organizē RKTMC “Mazā Ģilde”.

Šo pasākumu atbalsta Rīgas pašvaldība, un tas ir daļa no Rīgā notiekošās valsts svētku kultūras programmas, ar kuru pilnā apjomā var iepazīties pašvaldības tīmekļa vietnē https://svetki.riga.lv/. Rīgā iedzīvotāji aicināti valsts svētkus pavadīt veselībai drošā veidā –  ģimenes lokā savās mājās, baudot kultūru bez maksas tīmeklī, apmeklējot kultūras pasākumus “zaļajā režīmā” vai pastaigās pa pilsētu tuvinieku lokā, aplūkojot svētku noformējumu Rīgas pilsētvidē. Šogad ierasto sarkanbaltsarkano karogu pilsētas noformējumu papildina laikmetīgā māksla un gaismas instalācijas ar tautasdziesmu spēka vārdiem.