Lekciju cikls “Mūsdienu izaicinājumi”. Dr. Andreja Mūrnieka lekcija "Autora, teksta un lasītāja nāve. Ko darīt?"

Jaunajā publisko lekciju ciklā ir iespējams noklausīties Dr. Andreja Mūrnieka autorlekcijas par tendencēm mūsdienu sabiedrībā un kultūrā.

Cikls sāksies ar lekciju trešdien 29.septembrī plkst. 18. 30. Lekcijas temats: “Autora, teksta un lasītāja nāve. Ko darīt?”

LEKCIJAI ZOOM.EU PIESLĒDZIES ŠEIT:

Meeting ID: 897 8401 9423

Passcode: 39232

https://us02web.zoom.us/j/89784019423?pwd=VTRIMzBROGZqMGh4NzQ1bjJYeVdwdz09

 

29.septembra lekcijas īsa anotācija:

“Tendence 20. gs. – pasludināt kādas būtiskas kategorijas, cilvēkdarbības jomas vai parādības galu. Ja F.Nīče apgalvoja, ka “Dievs ir miris”, vai jāmirst vēl kādam? Autora – rakstnieka, komponista, dramaturga, mākslinieka – loma 19. gs. Kādi faktori lika Rolānam Bartam un citiem teorētiķiem secināt, ka iestājusies “autora nāve”? Cik nozīmes var būt tekstam (mākslas darbam)? Pats teksts rada nozīmes, vai arī tās piešķir lasītājs? Teksta ”nāve”. Lasītājs (mākslas baudītājs) kā nozīmes radītājs. Vai vispār nepieciešams teksts? Lasītāja “nāve”. Ko darīt? Kā atjaunot autora, teksta un lasītāja nozīmi? Autora teksta (mākslas darba) lasījums – kā tikšanās ar nozīmīgu pieredzi. Kevina Vanhūzera pieeja. Kā lasot kādu stāstu – saskatīt tajā neparasto, tādu nozīmi, kas attiecas uz ikvienu no mums? Uz kādiem kritērijiem (principiem, vērtībām) balstīties interpretējot mākslu 21. gs.?”

Par lekciju ciklu:
Lekcijas iecerētas, lai kopīgi pārdomātu un saprastu, kas notiek mūsdienu daudzveidīgajā, ar informāciju pārsātinātajā un apjukušajā sabiedrībā. Ierosmes un atskaites punkts paša meklējumiem var izrādīties nozīmīgu domātāju pieredze, nesenu, bet joprojām aktuālu tendenču analīze.
Lekciju ciklā tiks analizēti izaicinājumi un kontraversāli piedāvājumi mūsdienu kultūrā, kas tālejoši ietekmējusi procesus sabiedrībā un vērtību izpratni 21. gs. Filozofijas, mākslas, reliģijas un zinātnes tendencēs tiks meklētas mūsdienu pieņēmumu, pārliecību, stereotipu, mītu, aizspriedumu un priekšstatu saknes. Pretēju uzskatu pārstāvji tiks salīdzināti, konfrontējot viņu pieejas un atziņas, lai skaidrāk iezīmētos jēgas meklējumu ceļi, tā vedinot klausītājus iesaistīties iekšējā dialogā ar dažādiem pasaules uzskatiem un mūsdienu izaicinājumiem.
Ikviens, kuru interesē izprast mūsdienu problēmas, laipni aicināts piedalīties! Pēc katras lekcijas paredzēts laiks jautājumiem un diskusijām.
Atšķirībā no iepriekšējiem Mazajā ģildē notikušajiem lekciju cikliem – jaunajā ciklā akcents ir uz cilvēku pieredzi un patiesības meklējumiem 20. un 21. gs. Kā orientēties dažādu garīgo piedāvājumu, kustību, metožu, vilinājumu un utopiju klāstā?

Ieeja lekcijās bez maksas. Lekcijas notiks vienu reizi mēnesī trešdienās pl. 18. 30, Vecrīgā, Amatu ielā 5, kā arī tiešraidē facebook.com/MazaGilde un mazagilde.lv.
Informācija par lekcijām pieejama www.mazagilde.lv.

Rudenī paredzēto lekciju datumi: 29.septembris, 27.oktobris, 24.novembris un 15.decembris.
Rudenī un ziemā paredzēto lekciju temati (lekciju saturā var notikt arī neplānotas izmaiņas):
1. lekcija 29.septembrī: “Autora, teksta un lasītāja nāve. Ko darīt?”
2. lekcija 27.oktobrī: “Metamodernisms. Jauns sākums vai krīzes turpinājums?””
3. lekcija 24.novembrī: “Ko nozīmē jaunie garīguma meklējumi?”
4. lekcija 15. decembrī: “Utopijas par cilvēku nākotnē. Cerības vai riski?”

2022. gada ziemas un pavasara lekciju iespējamie temati:

5. lekcija “Viņa augstība brīvais laiks. Kā izvēlēties?”
6. lekcija “Esamība un brīvība. Vai vajadzīgas robežas?”
7. lekcija “Vai Dievs ir miris? Uz ko paļauties un kam ticēt?”
8. lekcija “Cilvēce patiesības meklējumos. Kā meklēt?”

Lekciju ciklu ar Rīgas domes Kultūras, izglītības un sporta departamenta atbalstu organizē RKTMC “Mazā Ģilde”.