TTMS “ĢILDE” izstāde ''AINAVA''

No 2. augusta īdz 29. augustam Amatu ielas 3. nama skatlogos būs skatāma RKTMC “Mazā Ģilde” Tautas tēlotājas mākslas studijas “ĢILDE” dalībnieku darbu izstāde “AINAVA”. Jau kopš studijas pastāvēšanas pirmsākumiem – 1947. gada ainava,  kā viens no nozīmīgākajiem latviešu tēlotājmākslas žanriem, ir bijusi plaši pārstāvēta studijas dalībnieku darbos. Arī  šobrīd, turpinot tradīciju studijas dalībnieki darbos izsaka sevi galvenokārt tieši šajā žanrā.

Izstādē būs apskatāmi Intas Glodas darbi, kuros jūtama spēcīga liriska noskaņa, Guntas Ančupānes reālisma tradīcijās balstītas ainavas un Veltas Raudzepas darbi, kuros māksliniece seko latviešu ainavu glezniecības vecmeistaru tradīcijām, ieliekot tajos savu izjūtu. Savukārt, Baiba Zalcmane darbos ienes laikmetīgo mākslas domāšanas veidu, Romans Ļasmanovičs ainavās tēlo ūdeņus dažādās to noskaņās, Lindas Austriņas darbā panākta ārpuslaika sajūta, bet Voldemārs Krutins ar īpašu mīlestību attēlo kalnu ainavas.

Studijas pirmsākumos ainavas žanrā darbojušies tādi studijas mākslinieki kā Jānis Kalējs (1923-2007), Valdis Čukurs (1923-2009), Ervīns Zalcmanis (1929-2013), Bruno Zalcmanis (1929-2008).

TTMS „Ģilde” savu darbību sākusi pirms teju 70 gadiem. Tās dalībnieki ir dažāda vecuma, profesiju un uzskatu amatiermākslinieki. Nodarbībās tiek gleznota klusā daba, portreti, ainavas vai figurālas kompozīcijas, visbiežāk eļļas glezniecības tehnikā. Daži labprāt strādā arī ar pasteli vai akvareļtehnikā. Galvenā tendence ir reālisms, tuvināšanās profesionālai glezniecībai. Dažu autoru darbos parādās arī naivismam raksturīgas iezīmes, bet jaunākās paaudzes dalībnieki ir drosmīgāki un glezno arī mūsdienīgā, ekspresīvā stilā un nebaidās eksperimentēt. Studijas dalībnieki rīko ne tikai savas personālizstādes, bet piedalās arī studijas, Rīgas pilsētas un republikas izstādēs. Izstādes notikušas ne vien Rīgā, bet arī Jūrmalā, Lielvārdē, Carnikavā un citās pilsētās. Pavasarī- aprīlī un maijā- visā Latvijā notiek jau par tradīciju kļuvušās Mākslas dienas. Mākslas Dienu izstādēs piedalās arī studijas Ģilde” dalībnieki, ar saviem darbiem vienmēr iegūstot atzinību. Studijas kolektīvs, neskatoties uz to, ka dalībnieku sastāvs ir mainīgs, ir ļoti saliedēts un draudzīgs, ar prieku pieņem savā pulkā jaunus dalībniekus un neaizmirst arī studijas veterānus. Studijas kolektīva saliedēšanā un radošās atmosfēras uzturēšanā lielu darbu ieguldījuši studijas vadītāji- profesionāli mākslinieki un izcilas radošas personības- Jānis Liepiņš, Hiliels Komrass, Eduards Jurķelis, Kurts Fridrihsons, Aleksandrs Zviedris, Andrejs Ģērmanis un Juris Ģērmanis. No 1986. gada līdz 2020. gada rudenim studijas “Ģilde” vadītāja bija gleznotāja Ausma Danemane. Studiju šobrīd vada Gustavs Filipsons.

 

Informācija par izstādi www.mazagilde.lv un facebook.com/MazaGilde.

Izstādi organizē RKTMC “Mazā Ģilde” ar Rīgas domes Kultūras, izglītības un sporta departamenta atbalstu.