Dr. Andreja Mūrnieka tiešsaistes lekcija "Rihards Vāgners un romantisma kulminācija"

2021. gadā “Mazā Ģilde” piedāvā Dr. Andreja Mūrnieka autorlekciju ciklu par dažādām vērtību sistēmām cilvēces vēsturē un mūsdienās un to ietekmi uz kultūru un sabiedrību.
 PIEEJAS KODS 17. MARTA LEKCIJAI:

https://us02web.zoom.us/j/83934586695?pwd=KzlYNm9Ed1IwbmlVUUNsZ0dCUSt2Zz09

Meeting ID: 839 3458 6695
Passcode: 591026

INFORMĒJAM, KA LEKCIJAS DALĪBNIEKU SKAITS PLATFORMĀ ZOOM IR IEROBEŽOTS!

INTERESENTIEM BŪS IESPĒJA PIESLĒGTIES LEKCIJAI ARĪ facebook.com/MazaGilde.
 Lekcija “Rihards Vāgners un romantisma kulminācija ” notiks 17. martā plkst. 18.30.
Pēc lekcijas paredzēts laiks jautājumiem un diskusijām.
 17. martā paredzētās lekcijas īsa anotācija:

“Dinamiskais 19. gadsimts Eiropas jaunlaiku vēsturē un tā varoņi. Romantisma jaunās vērtības. Brīvības un kārtības pretruna. Imanence pret transcendenci. G. V. F. Hēgelis pret I. Kantu. Absolūtā Gara pašatklāšanās vēsturē, tautā un ģēnijā. Interese par viduslaikiem, folkloru un dabu. F. Šellings un mitoloģijas reabilitācija. A. Šopenhauers, dzīves alku pretmeti: māksla un askēze. Latvija Eiropas kontekstā. Rihards Vāgners – jaunais Rīgas kapelmeistars. Mietpilsoņi un opera. “Rienci”. Bēgšana pa jūru – “Klīstošais holandietis”. Muzikālās drāmas ideja un Baireita. Tanheizers: divu mīlestības veidu cīņa. Platons un Kristus, érōs (ἔρως) un agápē (ἀγάπη). Elizabete un Vēnus. Tanheizers un Volframs. Ala un pils. Dziesmu karš un grēku nožēla. Nāve un piedošana. Pretmeti R. Vāgnera muzikālo tēlu pasaulē un latviešu literatūrā. Z. Mauriņa: bijība un līdzcietība – divas kultūras un cilvēcības saknes.”

Lektors – Latvijas Universitātes docents Andrejs Mūrnieks – piedāvā sistemātisku ieskatu par galvenajiem pagrieziena punktiem cilvēces attīstībā. Ciklā tiek skartas vēstures problēmas, kas joprojām nav izprastas. Lekcijās tiek piedāvāta analīze par tiem faktoriem, kas veicinājuši izaugsmi vai to bremzējuši. Par mainīgo un paliekošo katra laikmeta, tautas un ikviena cilvēka dzīvē. Dāņu filozofs Sērens Kirkegors teicis: ”Mēs dzīvojam virzīdamies uz priekšu, bet dzīvi izprotam, raudzīdamies atpakaļ”.
Lekciju ciklā tiek meklētas atbildes uz dažādiem, tai skaitā eksistenciāliem, jautājumiem. Daži no tiem: Kuras ir tās problēmas, kas ir kopīgas visai cilvēcei? Kā tās risinātas vēsturē? Kuri ir tie faktori, kas visvairāk sekmējuši cilvēces attīstību (tehnoloģijas vai socializācija un sociālā integrācija, ekonomika un uzkundzēšanās vai sadarbība un komunikācijas, reliģija un māksla vai maģija, mitoloģija un zinātne)? Kas izraisa karus? Kas ir varonība? Kādas ir egalitārisma un elitārisma īpatnības? Ar ko Eiropas civilizācija atšķiras no citām? Kā cilvēces problēmas mēģinājušas risināt lielās civilizācijas? Kā Eiropas vēsturē mijiedarbojušās Antīkās un Bībeles tradīcijas? Kā virzās Eiropas attīstība: cikliski vai lineāri? Kāpēc Eiropa 20. gs. piedzīvoja lielākos vardarbības uzplūdus cilvēces vēsturē? Ar ko postmodernā dzīves izjūta atšķiras no modernisma un visas iepriekšējās Eiropas kultūras? Vai tiešām paredzamas civilizāciju sadursmes? Kas sagaida cilvēci tuvākā nākotnē?
Andreja Mūrnieka grāmatās “Ieskats kultūras un reliģiju vēsturē” (1. daļa “Aizvēsture. Austrumu civilizācijas” un 2. daļa “Eiropas kultūras saknes) ieskicēti tie principi, kas – vērtību sistēmu (civilizāciju, reliģiju, filozofijas virzienu un ideoloģiju) analizē – tiks izmantoti minētajā lekciju ciklā.
Lekcijas notiek ar Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta atbalstu.