Zinaīdai Zeltmatei veltītās piemiņas plāksnes atklāšana

Sestdien, 2. oktobrī TDA “Dzintariņš” dibinātājas un ilggadējās vadītājas Zinaīdas Zeltmates 101.dzimšanas dienā gan esošie un bijušie dejotāji, gan dejotāju vecāki un atbalstītāji sanāca kopā pie RKTMC “Mazā Ģilde”, lai godinātu mākslinieces piemiņu, atklājot viņai veltītu piemiņas plāksni.

Plāksne tika uzstādīta pie Mazās Ģildes ēkas Amatu ielā 3, kur horeogrāfe strādāja vairākus gadu desmitus, vadot deju kolektīvu “Dzintariņš”.

 

Piemiņas plāksnes uzstādīšanas iniciatori ir Z. Zeltmates dibinātā deju kolektīva “Dzintariņš” dalībnieki. “Bez Zinaīdas Zeltmates darba un pūlēm, mēs nevarētu runāt par mūsdienu bērnu tautas deju kultūru un tradīcijām. Viņa bija ne tikai ilggadēja deju ansambļa “Dzintariņš” vadītāja, bet arī vairākkārtēja Skolēnu Deju svētku virsvadītāja, daudzu joprojām populāru horeogrāfiju autore”, teic TDA “Dzintariņš” mākslinieciskā vadītāja Sanita Misika. “Šis ir ne tikai mūsu kolektīva tagadējo un bijušo audzēkņu, bet arī visas Latvijas deju saimes cieņas un pateicības apliecinājums Z. Zeltmatei par viņas ieguldījumu tautas deju tradīciju kopšanā un attīstīšanā.” Piemiņas plāksnes uzstādīšana ir viena no aktivitātēm, ar kuru TDA “Dzintariņš” atzīmē Skolēnu Dziesmu un deju svētkus, kas šogad notiek neierastā formātā.

 

Piemiņas plāksnes autors ir tēlnieks, Latvijas Mākslas akadēmijas docents Valtis Barkāns, bet tās izgatavošanu finansiāli atbalstīja Rīgas dome, Valsts Izglītības satura centrs, Mazā Ģilde, Nacionālais Kultūras centrs, biedrība “Dzintariņš” un privāti ziedotāji. Piemiņas plāksnes atklāšanā svinīgas uzrunas teica Latvijas Nacionālā kultūras centra direktore Signe Pujāte, Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta komitejas vadītāja Iveta Ratinīka, horeogrāfes Zinaīdas Zeltmates meita, ilggadēja TDA “Dzintariņš” mākslinieciskā vadītāja Olga Freiberga,, TDA “Dzintariņš” mākslinieciskā vadītāja Sanita Misika.

 

Zinaīda Zeltmate dzimusi 1920. gada 2. oktobrī Tjumeņā, Krievijā. Tā paša gada decembrī ģimene atgriezās Rīgā. Zinaīda Zeltmate mācījās Beatrises Vīgneres ritmikas kursos, bet 14 gadu vecumā uzsāka mācības Helēnas Tangijevas-Birznieces baletskolā. Pēc skolas beigšanas dejoja Operas un Baleta teātrī un Operetes teātrī. 1946. gadā izveidoja vienu no pirmajiem bērnu deju kolektīviem Poligrāfiķu klubā Rīgā. 1948. gadā bija pirmo bērnu deju svētku virsvadītāja. Bijusi svētku virsvadītāja arī otrajos un sestajos Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos. 1953. gadā ar saviem dejotājiem pārgāja no Poligrāfiķu kluba uz tagadējo Mazo ģildi, kur 1953. gadā dibināja bērnu deju kolektīvu “Dzintariņš”. 1975. gadā “Dzintariņš” kļuva par pirmo bērnu Tautas deju ansambli Latvijā. 1979. gadā Zinaīdai Zeltmatei piešķīra Latvijas PSR Nopelniem bagātās kultūras darbinieces goda nosaukumu, bet 1980. gadā – Latvijas PSR Tautas skatuves mākslinieces nosaukumu.

  1. Zeltmate ir veidojusi horeogrāfijas vairāk nekā 300 dejām, bērnu uzvedumiem un baletam. Vairākas no Zinaīdas Zeltmates dejām prēmētas Latvijas un starptautiskos konkursos, vairākas dejas iekļautas arī skolēnu Deju svētku repertuārā. Z. Zeltmate bijusi V Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku virsvadītāja (1984), kā arī piedalījusies I (1960), II (1967) un VI (1989) Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku sagatavošanā. Svētkos dejotas vairākas Z. Zeltmates dejas, piemēram, “Brālīt`s māsiņu dancināja”, “Latviešu deju svīta” (abas ar G. Ordelovska mūziku).